Idzie Nowe!
Idzie Nowe!
Noszę się z tym zamiarem już pewnie ponad rok, teraz nadszedł czas. Od kilku tygodni pracuję w wolnych chwilach nad podcastem „Sztuka Słuchania”. I chcę Ci o tym opowiedzieć.
Noszę się z tym zamiarem już pewnie ponad rok, teraz nadszedł czas. Od kilku tygodni pracuję w wolnych chwilach nad podcastem „Sztuka Słuchania”. I chcę Ci o tym opowiedzieć.
Noszę się z tym zamiarem już pewnie ponad rok, teraz nadszedł czas.
Od kilku tygodni pracuję w wolnych chwilach nad podcastem „Sztuka Słuchania”.
Przyznam, że ostatecznym argumentem do rozpoczęcia prac były Słowa Marka Jankowskiego z Małej Wielkiej Firmy, który powiedział, że jednym z efektów tworzenia podcastu jest to, że samemu można i trzeba się rozwijać.
Dla mnie to ważna wartość, więc to ostatecznie zadecydowało o starcie.
Ale nie był to jedyny argument - sam podcastów słucham bardzo dużo. Bardzo wiele z nich się uczę i jestem przekonany, że to świetny sposób na dzielenie się wiedzą.
O czym będzie?
Bardzo wierzę w to, że lepszym słuchaniem jesteśmy w stanie zmienić świat. Nawet jeśli nie cały, to przynajmniej świat osoby, której słuchamy. Sam tego doświadczyłem i widzę jak to zmienia innych na warsztatach czy ćwiczeniach ze słuchania, które prowadzę.
I właśnie dlatego ten podcast będzie o tym jak lepiej słuchać ludzi, którzy są dla nas ważni - naszych partnerów, dzieci, pracowników, czy klientów. Będzie o tym co dla nas w słuchaniu trudne, o emocjach, o przekonaniach. Będzie pewnie o kilku teoriach, narzędziach których używam i uczę. Mam nadzieję, że będzie też trochę spotkań z ludźmi, którzy w słuchaniu są dla mnie inspiracją - na liście mam już kilkanaście osób. Mam nadzieję, że znajdą czas na spotkanie i rozmowę. I będą uczyć nas oboje słuchać lepiej. I być może rodzi się w Tobie pytanie:
Co to znaczy słuchać lepiej?
Dla mnie słuchać lepiej to znaczy słuchać intencjonalnie - w taki sposób, że wiem, po co słucham. Czy po to, by zyskać informacje, czy po to by zrozumieć do czego zaprasza mnie druga osoba, czy też po to, by lepiej poznać ją samą i swoim towarzyszeniem, swoim byciem pomóc jej zajrzeć gdzieś głębiej w siebie - w miejsca, w które ona sama nie bardzo potrafi zajrzeć.
Kiedy pracuję z ludźmi coachingowe, to widzę jaką to ma moc. Często stajemy w życiu przed jakąś ścianą, murem, którego sami nie możemy ruszyć. Ani rozwalić, ani obejść, ani podkopać, ani przeskoczyć. Ta ściana nas przeraża i sprawia, że patrząc na nią uginają nam się nogi. Mówimy sobie - to niemożliwe, żeby znaleźć się o drugiej stronie.
Chyba że znajdziemy kogoś, kto z nami przy tej ścianie stanie. Nie będzie w nią walił, ale pomoże nam się jej przyjrzeć i znaleźć słabe miejsca. I nagle widzimy - tu rysa, tam jakiś wyłom. Nagle stajemy się silniejsi, bardziej pewni siebie. Napieramy powietrza…
… i jesteśmy po drugiej stronie.
W podcaście będę mówił właśnie o tym jak pochodzić do osoby, która przy tej ścianie siedzi. By to ona zyskała siłę i poczucie sprawczości, by rzeczywiście potrafiła znaleźć się po drugiej stronie, a do tego mieć większą wiarę w to, że przy kolejnych ścianach będzie dokładnie tak samo.
Już teraz zapraszam Cię do słuchania.
Pierwszy odcinek mam nadzieję pojawi się wraz z Nowym Rokiem.
A pisze o tym, ponieważ wiem, że takie publiczne zobowiązania motywują do działania.
Prośba i propozycja
I na koniec mam do Ciebie jeszcze prośbę i propozycję.
Prośba jest o podzielenie się tym co dla Ciebie w słuchaniu jest ważne lub trudne. O czym chcesz posłuchać w takim podcaście. Jeśli możesz i chcesz - daj znać w kilku słowach mailem.
i propozycja: jeśli chcesz dostać info o podcaście w pierwszej kolejności - zostaw mi swój email - napiszę Ci w nim o publikacji pierwszego odcinka, a w międzyczasie będę podsyłał inspiracje na temat słuchania.